Krajšie Slovensko

Autor: Peter Kakaščík | 1.4.2014 o 21:33 | (upravené 1.4.2014 o 21:47) Karma článku: 7,74 | Prečítané:  514x

Dlho očakávané a veľmi dôležité prezidentské voľby sú za nami. Denné sledovanie nových informácií o  kandiátoch, Slovensko zaplavené bilboardami, nekonečné dišputy kandidátov o kompetenciách prezidenta a jeho reálnom  vplyve na chod krajiny, špinavá a nechutná kampaň vládnej strany nevídaných rozmerov, absurdné ataky a neférové manipulovanie verejnej mienky. To všetko je za nami. A na konci tohto všetkého sme sa dočkali milého prekvapenia pretaveného do podoby percentuálnych ziskov jednotlivých kandidátov. Jasne sme odmietli Róberta Fica ako prezidenta tejto krajiny.  Akoby Slovensko bolo zrazu krajšie. Teraz si môžeme na chvíľu vydýchnuť,  no vzápätí sa vynárajú ďalšie dôležité otázky. Čo tieto prezidentské voľby Slovensku (na)povedali? Tu aspoň niekoľko bodov:

sk· Skutočne pozitívnym poznaním je nesporne posolstvo voliča, že si želá žiť v demokratickom štáte, kde je pluralita názorov, rôznorodosť a vlastný pohľad na svet samozrejmosťou, prínosom pre spoločnosť a tvorí základ verejného života. Pred november 1989 nechceme.

· NaNa Slovensku žije mnoho ľudí, ktorí nesúhlasia so štýlom politiky a ideológiou strany SMER. Po týchto voľbách sa teda aj oni budú môcť prinajmenšom cítiť byt zastúpení politikom z iného politického i mentálneho sveta,  než toho, akého súčasťou je strana SMER.

Vo· Voľby priniesli názor voličov, že primitívna, zákerná a podlá kampaň, s nasadením všetkých dostupných prostriedkov vo volebnej kampani, neznamená zákonite volebný úspech. Veľmi dôležité pre ďalšie voľby.

· NeNepochybne dôležitým je aj akýsi psychologický rozmer. Pocit nádeje a pozitívnej energie, ktoré sa Slovenskom prehnali. Zistili sme že máme šancu ovplyvňovať veci v krajine, netreba byť ľahostajný, že má zmysel sledovať politiku a odovzdať svoj hlas pri urnách. Že tu nie je až taká beznádej a politická apatia ako sme si možno mysleli. Zistili sme, že aj náš hlas sa ráta a má istú hodnotu. Pokiaľ sa zmobilizujeme vieme meniť veci.

Novozvolený prezident stojí pre neľahkou výzvou. Naplniť očakávania  a zodpovedne naložiť s jasným mandátom 1 307 065 krát vyjadrenej podpory, že bude silným hlasom, ktorý môže vstúpiť do verejnej diskusie, kriticky , nebojácne a vecne bude pristupovať  a posudzovať zákony  predložené parlamentom. Že si nájde správnu cestu ako zúročiť získané životné skúsenosti v prezidentskom úrade a dvihne úroveň tohto úradu. Že bude prezidentom za ktorého sa nebudeme musieť hanbiť. Jednoznačne náročná úloha.

 

Veľa zdaru, pán Kiska!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?